Kosmetyki

Koloryzacja włosów – nie tylko farba

pielęgnacja włosów

Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na zmianę koloru włosów jest sięgnięcie po farbę, jednak farbowanie włosów to nie jedyne rozwiązanie, jakie wchodzi w grę. Warto poznać też inne propozycje, które mogą być lepsze, zarówno dla włosów, jak i dla ogólnego zadowolenia.

A może koloryzacja mniej trwała?

Wielką zaletą, jaką mają farby do włosów, jest fakt, że uzyskana z ich zastosowaniem koloryzacja jest trwała, co oznacza, że kolor wypłukuje się dość wolno i nigdy do końca. Czy jednak zawsze jest to zaleta? Zdecydowanie nie, na przykład w przypadku kobiet, które nie stronią od radykalnych zmian koloru swoich pasm. Wówczas potrzebne są zabiegi dekoloryzacji, czyli zdejmowania koloru, co jest mocno niszczące dla włosów. Warto więc zastanowić się, czy nie lepiej sięgnąć po środki dające kolor tylko na jakiś czas. Może to być dobra opcja także dla tych pań, które i tak często farbują włosy, na przykład z powodu ich szybkiego wzrostu, szybkiego wypłukiwania się koloru (narażone na to są włosy z rozchylonymi łuskami) czy z chęci osiągnięcia perfekcyjnego wyglądu. Alternatywą dla farby może być szampon typu „24 mycia”, a nawet szamponetka, choć w tym ostatnim przypadku trzeba pamiętać, że kolor zmywa się w czasie każdego mycia, więc włosy są coraz jaśniejsze.

Naturalna koloryzacja

Jeśli dla kogoś farba do włosów okazuje się za mocna i silnie niszczy pasma, na przykład z natury słabe czy osłabione na skutek jakichś czynników, można zastanowić się nad sięgnięciem po hennę lub farbę ziołową. Pojęcia te często są stosowane zamiennie, jednak tak naprawdę oryginalna henna występuje tylko w kolorze rudym, podczas gdy farby ziołowe, oferowane przez różne marki, głównie indyjskie, są na niej oparte, ale mają też inne składniki i przez to oferują szeroką paletę kolorów. Wadą takich rozwiązań jest jednak fakt, że kolor nie zawsze jest żywy i nie zawsze ma konkretne odcienie, nie jest to więc tak komfortowy sposób na koloryzację jak stosowanie farby. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że taka koloryzacja w ogóle nie szkodzi pasmom, toteż można ją stosować praktycznie dowolnie często.