Kosmetyki

Co warto wiedzieć o wybielaniu zębów?

silnie wybielająca pasta do zębów - czy zawsze wystarczy?

O wybieleniu swoich zębów marzy praktycznie każdy, kto nie może pochwalić się ich śnieżną bielą. Zanim jednak podejmie się decyzję o rozpoczęciu kuracji wybielającej, warto wiedzieć o pewnych kwestiach.

Ograniczone możliwości wybielania

Nawet gdy użyje się najlepszej pasty do zębów czy wybierze do stomatologa na specjalistyczny zabieg wybielania, trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze będzie możliwe uzyskanie olśniewającej, śnieżnej bieli. Wybielanie polega bowiem na usuwaniu przebarwień, a zatem odsłonięciu naturalnej bieli zębów, czyli kości. Nie zawsze jest to idealna biel, czasem kość ma odcień beżowy czy żółtawy i nie można wiele na to poradzić. Pociechą jest jednak fakt, że ciemniejsze szkliwo jest mocniejsze.

Uwaga na zęby martwe i plomby

Jeśli posiada się plomby lub martwe zęby, tj. po leczeniu kanałowym, w widocznych miejscach, trzeba liczyć się z tym, że po wybieleniu zębów ich kolor będzie odcinał się od nowo uzyskanej bieli, na tego rodzaju elementy nie działa bowiem wybielająca pasta do zębów czy żaden inny specyfik, a nawet wybielanie u stomatologa. Zęby martwe wybiela się w inny sposób (i nie wszystkie gabinety mają taką usługę), zaś plomby trzeba po prostu wymienić na nowe. To zaś generuje dodatkowe, niemałe koszty.

Zagrożenie dla zębów

Rozjaśnianie szkliwa może wiązać się z jego osłabieniem, o czym świadczy pojawienie się bardzo przykrego zjawiska, jakim jest nadwrażliwość zębów. W takim przypadku trzeba zrezygnować z dalszego wybielania i pozwolić, by szkliwo się zregenerowało. W przeciwnym bowiem razie można je mocno zniszczyć, co będzie skutkowało narażeniem zębów na próchnicę, a nawet uszkodzenia mechaniczne. W praktyce oznacza to, że zęby mogą stać się na tyle słabe, że będą pękać i się kruszyć. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem niż inwazyjne, krótkotrwałe wybielanie może być delikatna pasta wybielająca do codziennego użytku, która dzień po dniu będzie usuwać odkładające się na zębach przebarwienia. Uzupełnieniem dla niej może być zaś płyn do płukania jamy ustnej, również z efektem wybielania.